شرکت کشت و صنعت خوشه صبا  (که زیر نظر هلدینگ صبا میهن است) از بزرگترین مجتمع های کشت و صنعت کشورمان،ایران است.این شرکت با استفاده از مهندسین باتجربه ی خود تحقیق های گسترده ای در زمینه ی نقش کشاورزی در واردات انجام داده اند که دراین مقاله به بررسی آن می پردازیم:

نقش کشاورزی در واردات

برای مشخص شدن اهمیت بخش کشاورزی در اقتصاد می‌توان به این موضوع نگاه کرد که در سال‌های اخیر ۷ مورد از ۱۰ مورد محصول وارداتی به کشور٬ با ارزش تقریبی 15 میلیارد دلار٬ شامل محصولات کشاورزی مانند گندم٬ برنج٬ ذرت٬ کنجاله سویا و چند مورد دیگر بوده است.

 

اما اگر تنها بخشی از این هزینه در مدت زمانی برای بهسازی٬ اصلاح روش‌های تولید٬ بهبود راندمان و کارایی مصرف آب٬ اصلاح بذرها و تحقیق در بخش کشاورزی یا صنایع وابسته به آن می‌شد٬ بخش کشاورزی امروزه متحول شده بود و در کنار ایجاد اشتغال پایدار و مولد٬ ظرفیت‌های طبیعی کشور نیز در مسیر بهینه‌تری مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

به عنوان مثال در کشوری مانند آمریکا حدود ۲۵ درصد از ارزش صادرات متعلق به بخش کشاورزی است و بودجه‌ای که برای تحقیق در این بخش صرف می‌شود حدود ۳۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

با توجه به موارد گفته شده بخش کشاورزی می‌تواند در فرآیند توسعه اقتصادی ایران نیز نقش کلیدی داشته باشد؛ تنوع آب و هوایی و موقعیت ویژه جغرافیایی ایران پتانسیل خوبی  برای کاشت انواع محصولات کشاورزی دارد.

کشاورزی در واردات

همچنین وجود نیروی انسانی در روستاها و مراکز تولید برای کار در بخش کشاورزی٬ وجود نیروهایی با تحصیلات آکادامیک مرتبط با کشاورزی و در کنار آن پتانسل طبیعت برای کاشت محصولات باارزشی مانند زعفران٬ پسته٬ گیاهان دارویی٬ محصولات صنایع غذایی و صنایع دستی مرتبط با این حوزه٬ ویژگی‌های ممتاز بخش کشاورزی در ایران را تشکیل می‌دهند.

علاوه بر این‌ مزیت‌ها٬ محدودیت‌ها و مشکلاتی نیز وجود دارد مانند کمبود آب٬ مصرف بیش‌ از اندازه نهاده‌های شیمیایی و محصولات غیر ارگانیک.  

نظر کارشناسان و فعالان حوزه کشاورزی این است که پس از تولید نیز مشکلاتی وجود دارد مانند بازاریابی و موارد مربوط به بازار فروش که می‌توان از آنها به عنوان موانعی در راه رشد و توسعه صنعت کشاورزی کشور نام برد٬ موانعی که در برنامه‌ریزی‌ها ملی و منطقه‌ای چندان توجهی به آنها نشده است.

برای نمونه می‌توان به مسائل بازار و بازاریابی در صنعت کشاورزی اشاره کرد که در اسناد و گزارش‌های مربوط به اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی به آنها توجه نشده است٬ مواردی که اگر به آنها توجه شود مشکلات حوزه تولید و مسائل وابسته به آن نیز حل می‌شوند. 

  به بخش توسعه صادرات محصولات کشاورزی نیز باید توجه بیشتری شود و همچنین به حوزه بازار و بازاریابی بین‌المللی محصولات کشاورزی٬ چرا که کمبود نیروی متخصص در این حوزه باعث شده تا برنامه‌ریزی دقیقی در این حوزه نباشد و از پتانسیل‌های نسبی کشور برای توسعه صادرات نیز استفاده نشود.

کشاورزیکشت وصنعت

خوشه صباصبا میهنکشاورزی در واردات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس دفتر

33851934–041

شماره تماس کارگاه

11- 44642508 -041

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

33851934 – 041 فکس : 115 داخلی

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

فکس : 44642509

آدرس دفتر

تبریز : آذربایجان شرقی – تبریز – یاغچیان – خیابان نور – کوی سماء – سما دوم شرقی
– پالک 65

آدرس کارگاه :

آذربایجان شرقی – شهرستان خداآفرین – بعد از روستای محمودآباد – 5 کیلومتر مانده به اصلاندوز – شرکت کشت و صنعت خوشه صبا
logo-mark-1

همیشه در دسترس هستیم!

با ما در تماس باشید

 

شرکت کشت و صنعت خوشه صبا، به عنوان شرکت زیر مجموعه صبا میهن فعال در حوزه کشاورزی، با افتخار یکی از ارزش های خود را مشتری مداری میداند. برای ارتباط با ما از طریق راه های ارتباطی اقدام کنید و در اسرع وقت با شما صحبت خواهیم کرد.