کشاورزی در واردات

شرکت هلدینگ صبا ميهن  در راستای سیاست های کلان اقتصادی و اجتماعـی کشـور و بمنظـور تأمیـن بخشـی از نیازهـای جامـعه و ایـجاد اشتـغـال و تولید با سرمایه گذاری هاي كلان در زمينه كشت و صنعت فعاليت دارد.محققان و پژوهشگران شرکت کشت و صنعت خوشه صبا (زیر نظر شرکت هلدینگ صبا میهن) در زمینه های مختلف کشاورزی به نکاتی قابل توجهی دست یافتند. دراین مقاله به بررسی چالش های بازارمالی کشاورزی می پردازیم

چالش ها و ویژگی های مرتبط با بازارهای مالی کشاورزی

کشاورزی یک فعالیت خاص است که به دلیل ویژگی ها و جنبه های اطلاعاتی خاص، اهمیت می یابد. این ویژگی ها باعث محدود شدن عرضه و تقاضای خدمات مالی شده و حتی بعضی وقتا نقایص بازارهای مالی را دامن می زند. دلیل خاص بودن تولیدات کشاورزی را می توان ناشی از عواملی هم چون عدم تجانس خاک ها و آب و هوا میان مناطق و درون آنها، تغییرات زیاد جوی در طول زمان و پراکندگی فضایی دانست.

علاوه بر شرایط ذکر شده عدم تقارن اطلاعات و عدم آگاهی از بروز مشکلات نیز می تواند باعث افزایش چالش های بازارمالی کشاورزی بین کشاورزان شود. موسسات مالی فعال در این حوزه نیز برای شناسایی وضعیت مشتریان خود با پیچیدگی هایی هم چون تعیین اثرهای پراکندگی فضایی تولید، عوامل خاص مکانی و شک های برونزا بر عواید روبرو هستند.

وجود تمامی عوامل ذکر شده به همراه شرایط خارج از کنترل این حوزه، بر نتایج ارزیابی تاثیر گذاشته و سطح فعالیت ها را از حد بهینه کمتر نشان می دهد. بنابراین پروسه آگاهی موسسات مالی از شرایط وام گیرندگان حوزه کشاورزی بسیار پر هزینه و ریسکی خواهد بود و بخاطر عدم آگاهی کامل از شرایط، سطح ریسک یا همان احتمال نکول را تعدیل می کنند. از چالش ها و تنگناهای موجود در بازارهای مالی کشاورزی کشورهای در حال توسعهف می توان به موارد زیر اشاره کرد :

الف) مداخلات ناکارآمد دولت و اعمال سیاست های نامناسب

دولت ها در اتخاذ سیاست های بخشی و تدوین چارچوب های قانونی و مقرراتی خود، گرایش گسترده ای به حمایت از جوامع شهری و بخش صنعت دارند. این سیاست های نامناسب از جنبه های مختلفی به کشاورزان و سطح درآمدی آنان ضربه می زند. نمونه هایی از این سیاست ها به کنترل قیمت های محصولات کشاورزی و قیمت های پایین فصلی، اعمال تعرفه های بالا برای صادرات محصولات کشاورزی و دیگر سیاست های ناظر بر واردات محصولات غذایی اشاره کرد.

ب) موانع واسطه گری و تنگناهای بازارهای مالی

نامناسب بودن سیاست های اقتصاد کلان می تواند عملکرد بازارهای مالی را تحت تاثیر قرار دهد. این موضوع اکثرا در کشورهای درحال توسعه مشاهده می شود؛ که دولت با اتخاذ سیاست هایی بخشی در زمینه کنترل قیمتی، سیاست های تجاری و اولویت های سرمایه گذاری، باعث تحریف در تخصیص منابع مالی از طریق واسطه گری های مالی می شود. هم چنین وجود محدودیت های قانونی و مقرراتی باعث افزایش نااطمینانی و کاهش بازده انتظاری برای اعتباردهندگان معاملات مالی شده و طبیعتا این اقدامات افزایش هزینه های معاملاتی و کاهش میزان عرضه اعتبار و سپرده ها را به دنبال خواهد داشت. از سویی دیگر تنگناهای بازارهای مالی مانند اطلاعات ناقص و عدم انعطاف این بازارها باعث جلوگیری از تخصیص بهینه منابع می شود. تمامی مواردی که اشاره کردیم، در حالت کلی بر واسطه گری مالی و معاملات مالی بخش کشاورزی تاثیر گذار است

دسته بندی نشده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس دفتر

33851934–041

شماره تماس کارگاه

11- 44642508 -041

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

33851934 – 041 فکس : 115 داخلی

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

فکس : 44642509

آدرس دفتر

تبریز : آذربایجان شرقی – تبریز – یاغچیان – خیابان نور – کوی سماء – سما دوم شرقی
– پالک 65

آدرس کارگاه :

آذربایجان شرقی – شهرستان خداآفرین – بعد از روستای محمودآباد – 5 کیلومتر مانده به اصلاندوز – شرکت کشت و صنعت خوشه صبا
logo-mark-1

همیشه در دسترس هستیم!

با ما در تماس باشید

 

شرکت کشت و صنعت خوشه صبا، به عنوان شرکت زیر مجموعه صبا میهن فعال در حوزه کشاورزی، با افتخار یکی از ارزش های خود را مشتری مداری میداند. برای ارتباط با ما از طریق راه های ارتباطی اقدام کنید و در اسرع وقت با شما صحبت خواهیم کرد.