شرکت کشت و صنعت خوشه صبا (زیر مجموعه هلدینگ صبا میهن ) از بزرگترین مجتمع های کشت و صنعت کشورمان، ایران است که با هدف توسعه و رشد اقتصاد در این مسیر گام برداشته و به عنوان یکی از تامین کننده های نیازهای مردمی است. در این مقاله با استفاده از تجربیات مهندسین کارامد کشت و صنعت خوشه  صبا به 15 مورد از نکات مهم در باغداری اشاره می کنیم:

15نکته ی مهم در باغداری


۱- از اکثر درختان میوه حدود 12-8 هفته از شکوفه زدن٬ نمونه برداری می‌شود یا یک ماه پیش از برداشت میوه٬ البته این تاریخ در منطقه‌های مختلف متفاوت خواهد بود. (شیوه نمونه‌برداری و زمان آن نسبت به زمان و اندام مورد نظر محصولات باغی برای نمونه برداری در جدول مشخص شده‌اند.)
۲- نمونه‌ها گرفته شده از برگ‌ها٬ ارقام به‌دست آمده و واریته‌های مختلف نباید با یکدیگر ادغام شوند.
۳- پیش از انجام نمونه‌برداری٬ به مواردی مانند آسیب فیزیکی توسط جوندگان٬ سرمازدگی یا مشکل آب‌گرفتی توجه ویژه شود.۴- 100-70 عدد برگ باید برای انجام نمونه‌برداری تهیه شود.
نکات مهم در باغداری
۵- نمونه‌ها باید از تاج درخت و قسمت‌های مختلف آن گرفته شود نه از پاجوشها و تنه جوشها.
۶- زمانی که از برگ‌های وسط شاخه‌های تازه رشد یافته نمونه‌برداری می‌شود٬ این نمونه به همراه دم‌برگ فصل جاری باید برداشته شود و بهتر است برای نمونه‌برداری از درختان بزرگ از شاخه‌هایی استفاده کرد که با سطح زمین بین 2/1 تا 1/2 متر فاصله داشته باشند.


۷- برای نمونه‌برداری از هر شاخه ۲ برگ برداشته شود.
۸- برگ‌هایی که برای نمونه انتخاب می‌شوند باید سالم باشند٬ بدون زدگی فیزیکی یا بیماری٬ به عبارت دیگر نمونه‌ای واقعی از برگ‌هایی باشند که در تاج درخت وجود دارند.
۹- بعد از برداشتن برگ‌های نمونه٬ باید آنها را با آب تمیز شست.
۱۰- از دیگر نکات مهم در باغداری بعد از انجام شستشوی برگ‌ها٬ باید آنها رادر هوای آزاد قرار گیرند تا خشک شوند٬ با این کار از قارچ زدگی آنها جلوگیری می‌شود٬ اما مراقب باشید که در معرض نور مستقیم خورشید نباشند یا زمانی‌ که هنوز خیس هستند٬ در مقابل حرارت قرار نگیرند.

۱۱- پس از خشک شدن٬ نمونه‌ها باید در پاکت کاغذی یا کیسه‌های پارچه‌ای ویژه این کار قرار داده شودند و اطلاعات هر نمونه به پاکت آن ضمیمه شود. با درنظر گرفتن گرم بودن هوا در زمان نمونه‌برداری باید ظرفی حاوی یخ تهیه شود تا نمونه‌ها در آن قرار گیرند تا اینکه زود تجزیه نشوند یا رنگ آنتی سیانین در آنها تولید نشود.
۱۲- آزمایشگاه مقصد بعدی نمونه‌ها است.
۱۳- بهترین وسایل آزمایشگاهی باید برای تجزیه نمونه‌ها مهیا باشد.
۱۴- تفسیر نتیجه‌ها مرحله بعدی است که بعد از به دست آمدن نتیجه‌ها صورت می‌گیرد.
۱۵- در نتیجه این نمونه‌برداری و تفسیر آن کود مورد نظر توصیه می‌شود.

کشاورزیکشت وصنعت

خوشه صباصبا میهننکات مهم در باغداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس دفتر

33851934–041

شماره تماس کارگاه

11- 44642508 -041

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

33851934 – 041 فکس : 115 داخلی

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

فکس : 44642509

آدرس دفتر

تبریز : آذربایجان شرقی – تبریز – یاغچیان – خیابان نور – کوی سماء – سما دوم شرقی
– پالک 65

آدرس کارگاه :

آذربایجان شرقی – شهرستان خداآفرین – بعد از روستای محمودآباد – 5 کیلومتر مانده به اصلاندوز – شرکت کشت و صنعت خوشه صبا
logo-mark-1

همیشه در دسترس هستیم!

با ما در تماس باشید

 

شرکت کشت و صنعت خوشه صبا، به عنوان شرکت زیر مجموعه صبا میهن فعال در حوزه کشاورزی، با افتخار یکی از ارزش های خود را مشتری مداری میداند. برای ارتباط با ما از طریق راه های ارتباطی اقدام کنید و در اسرع وقت با شما صحبت خواهیم کرد.