نقش کشاورزی در توسعه اقتصادی


شرکت کشت و صنعت خوشه صبا  (که زیر نظر هلدینگ صبا میهن است) از بزرگترین مجتمع های کشت و صنعت کشورمان،ایران است .این شرکت با استفاده از مهندسین باتجربه ی خود تحقیق های گسترده ای در زمینه ی نقش کشاورزی در اقتصاد  انجام داده اند که دراین مقاله به بررسی آن می پردازیم:

کشاورزی و عوامل موثر در توسعه اقتصادی

بررسی کردن پروسه توسعه اقتصادی در نقاط مختلف جهان در طولانی مدت نشان داده که کشورهای توسعه یافته بر مزیت‌های نسبی خود تکیه کرده‌اند و از این طریق توانسته‌اند از ظرفیت‌های داخلی اقتصادی و فرصت‌های بین‌المللی  به‌ شیوه‌ای مناسب بهره‌‌برداری کنند و از این طریق در مسیر رشد قرار بگیرند و درآمد سرانه خود را افزایش دهند و در کنار آن شاخص توسعه‌یافتگی نیز داشته باشند.

از بررسی پروسه تاریخی توسعه اقتصادی کشورها می‌توان به این نتیجه رسید که در دنیای امروز٬ اکثر کشورهای توسعه یافته از کشاورزی به عنوان زیربنای توسعه اقتصادی استفاده کرده‌اند و ظرفیت‌های فراوان این صنعت را به‌کار گرفته‌اند تا نهادهای مناسب برای توسعه سایر بخش‌ها را فراهم کنند و آنها را توسعه دهند.  

کشاورزی در کشورهای مختلف نقش‌های زیادی در روند رشد و توسعه اقتصادی دارد و از مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: تامین کردن مواد خام اولیه برای صنایع بالادستی٬ تامین نهاد نیروی کار٬ تهیه و مصرف تولیدات سایر بخش‌های صنعتی (کود٬ سموم شیمیایی٬ ماشین‌آلات کشاورزی و …)٬ ارزآوری برای کشور و همچنین تامین مالی برخی از بخش‌های زیربنایی.  

به‌جز مواردی که در بالا گفته شد٬ بخش سلامت و امنیت غذایی هر کشور نیز به‌طور مستقیم به تولیدات کشاورزی وابسته است و اگر اختلالی در این بخش رخ دهد٬ تهدیدی است برای امنیت و حتی سیاست آن کشور؛ توجه بالای سیاستگذاران و مصرف‌کنندگان در کشورهای توسعه یافته به بخش کشاورزی نشان‌دهنده حساسیت این کشورها نسبت به مصرف محصولات کشاورزی٬ مواد غذایی سالم و ارگانیک است.

باتوجه به موارد گفته شده می‌توان نتیجه گرفت که توجه کردن به تولید سالم و اقتصادی در بخش کشاورزی و توسعه دادن زیرساخت‌های آن در مسیر تولید بیشتر و سالم‌تر از مزیت‌های یک کشور است که نباید به سادگی از کنار آن گذشت و باید برای حرکت در این مسیر برنامه‌ریزی اصولی و هماهنگ داشت.

کشاورزیکشت وصنعت

خوشه صباصبا میهننقش کشاورزی در توسعه اقتصادی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس دفتر

33851934–041

شماره تماس کارگاه

11- 44642508 -041

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

33851934 – 041 فکس : 115 داخلی

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

فکس : 44642509

آدرس دفتر

تبریز : آذربایجان شرقی – تبریز – یاغچیان – خیابان نور – کوی سماء – سما دوم شرقی
– پالک 65

آدرس کارگاه :

آذربایجان شرقی – شهرستان خداآفرین – بعد از روستای محمودآباد – 5 کیلومتر مانده به اصلاندوز – شرکت کشت و صنعت خوشه صبا
logo-mark-1

همیشه در دسترس هستیم!

با ما در تماس باشید

 

شرکت کشت و صنعت خوشه صبا، به عنوان شرکت زیر مجموعه صبا میهن فعال در حوزه کشاورزی، با افتخار یکی از ارزش های خود را مشتری مداری میداند. برای ارتباط با ما از طریق راه های ارتباطی اقدام کنید و در اسرع وقت با شما صحبت خواهیم کرد.