نقش کشاورزی در اقتصاد


 شرکت کشت و صنعت خوشه صبا  (که زیر نظر هلدینگ صبا میهن است) از بزرگترین مجتمع های کشت و صنعت کشورمان،ایران است .این شرکت با استفاده از مهندسین باتجربه ی خود تحقیق های گسترده ای در زمینه ی نقش کشاورزی در اقتصاد انجام داده اند که دراین مقاله به بررسی آن می پردازیم:

کشاورزی و رونق اقتصادی

نقش کشاورزی در اقتصاد به این دلیل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که نقش مهمی در تامین درآمد٬ ایجاد شغل٬ ارزآوری٬ بازار و تامین مواد غذایی دارد٬ که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت:

تامین غذا:

تامین نیازهای غذایی جامعه و امنیت آن از وظایف اصلی بخش کشاورزی است و اهمیت آن به اندازه‌ای است که می‌تواند مبنای استراتژی توسعه اقتصادی باشد.

سهم کشاورزی در درآمد ملی:

از اجزاء کلیدی تشکیل دهنده درآمد یا تولید ملی در بسیاری از کشورها٬ بخش کشاورزی است.

ارتباط با بازار:

بخش کشاورزی علاوه بر اینکه مواد خام را عرضه می‌کند٬ مصرف‌کننده محصولات بخش‌های دیگر نیست به‌شمار می‌رود. با گسترش بخش کشاورزی و تقاضاهای مربوط به آن٬ تولیدات این بخش‌ها نیز افزایش می‌یابد و درنتیجه باعث رشد تولید ناخالص داخلی نیز می‌شود.

اشتغال:

بخش‌های مختلف صنعت کشاورزی دارای ویژگی و قابلیت قابل ملاحظه جذب نیروی کار٬ از میان جمعیت جویای کار است.

ایجاد توازن در بازار کار و سرمایه:

از طریق انتقال مازاد نیروی کار و سرمایه در بخش کشاورزی٬ به بخش‌های دیگر نیز کمک می‌شود. البته این انتقال با دو شرط همراه است: ۱- منجر به کاهش تولید در بخش کشاورزی نشود و ۲- قابلیت جذب در بین بخش‌های دیگر وجود داشته باشد.

تولیدات کشاورزی در تامین امنیت غذایی جامعه اهمیت زیادی دارند و توجه به ابعاد اقتصادی تولیدات این بخش نیز بسیار ضروری است٬ اما با توجه به اینکه کشاورزان٬ به‌خصوص کشاورزان ایرانی٬ اطلاعات اندکی در این زمینه داشتند٬ مبحث اقتصاد کشاورزی به عنوان یکی از زیرشاخه‌های علم کشاورزی از حدود ۱۰۰ سال پیش مطرح شد و به تدریج سیر تکاملی پیدا کرد تا به امروز که به عنوان یک گرایش علمی در مراکز آموزشی آکادمیک و تحقیقاتی٬ پذیرای علاقمندان به فراگیری این دانش است.  

 

وجود افراد متخصصی که در کنار دانش کشاورزی٬ به علم اقتصاد نیز مسلط باشند٬ در زمینه فعالیت‌های زراعی ضروری است٬ چرا که می‌توانند با به‌کارگیری تجربه و دانش در این حوزه برنامه‌ریزی کنند و با طرح‌های تولیدی محصولات کشاورزی در زمینه اقتصادی نیز فعالیت داشته باشند. با در نظر گرفتن موارد بالا می‌توان به اهمیت رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی پی برد٬ همچنین به این نکته توجه داشته باشید که یکی از راه‌های تسلط بر یک کشور٬ وابسته کردن آن کشور از لحاظ تامین مواد غذایی است.

کشاورزیکشت وصنعت

خوشه صباصبا میهننقش کشاورزی در اقتصاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس دفتر

33851934–041

شماره تماس کارگاه

11- 44642508 -041

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

33851934 – 041 فکس : 115 داخلی

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

فکس : 44642509

آدرس دفتر

تبریز : آذربایجان شرقی – تبریز – یاغچیان – خیابان نور – کوی سماء – سما دوم شرقی
– پالک 65

آدرس کارگاه :

آذربایجان شرقی – شهرستان خداآفرین – بعد از روستای محمودآباد – 5 کیلومتر مانده به اصلاندوز – شرکت کشت و صنعت خوشه صبا
logo-mark-1

همیشه در دسترس هستیم!

با ما در تماس باشید

 

شرکت کشت و صنعت خوشه صبا، به عنوان شرکت زیر مجموعه صبا میهن فعال در حوزه کشاورزی، با افتخار یکی از ارزش های خود را مشتری مداری میداند. برای ارتباط با ما از طریق راه های ارتباطی اقدام کنید و در اسرع وقت با شما صحبت خواهیم کرد.