معرفی روش آبیارى جویچه‌اى

معرفی روش آبیاری جویچه ای

معرفی روش آبیاری جویچه ای


آبیاری جویچه ای یا ردیفی عنوانی است که در این مقاله به آن میپردازیم که یکی از محبوبترین روش های آبیاری محصولات است. در این روش  آب روی تمام سطح خاک نخواهد آمد و در واقع درون جویچه های باریک به نام فارو آب جریان خواهد یافت. این جویچه ها بین دو ردیف از گیاهان قرار گرفته میشود.

شرکت کشت و صنعت خوشه صبا (زیر مجموعه هلدینگ صبا میهن ) از بزرگترین مجتمع های کشت و صنعت کشورمان، ایران است که با هدف توسعه و رشد اقتصاد در این مسیر گام برداشته و به عنوان یکی از تامین کننده های نیازهای مردمی است. در این مقاله با استفاده از تجربیات مهندسین کارامد کشت وصنعت صبا به معرفی روش آبیارى جویچه‌اى اشاره می کنیم:

 

آب با سرعت کمی به شیار ها وارد خواهد شد و در واقع خاک را مرطوب مینماید. نفوذ آب را به جویچه ها intake  گویند و سرعت انتقال آب به جویچه را inkate rate نام گذاری کرده اند. آبیاری ردیفی بر روی تمامی محصولاتی که به صورت ردیفی کاشته میشوند اجرا پذیر است. اما به این نکته توجه داشته باشید که با توجه به محصول باید شکل, طول و فاصله بین شیار ها را مدیریت نمایید.

برای آنکه آبیاری موفقی داشته باشید, شکل شیار ها بسیار مهم است. در اکثر موارد شیار ها به شکل V میباشند. عرض هر شیار نیز 25 الی 40 میلی متر و عمق آن 15 الی 30 سانتی متر میباشد. البته این نکته را به یاد داشته باشید که جریان آب, نوع خاک و نوع محصلات شما میتواند ارقام را تغییر دهد.

در صورتی که میزان جریان آب زیاد باشد باید عرض شیار نیز افزایش یابد تا به شیار ها آسیب نرسد و در واقع ورودی با خروجی آب باید با هم متناسب باشند.

 در شرایطی که خاک مزرعه شما رسی ست, آب به کندی در آن نفوذ خواهد کرد و به همین دلیل بهتر است تا شیار های در عمق کمتری قرار گیرند و عرض آن افزایش یابد و اینگونه آب سریعتر جذب شود.

در غیر اینصورت قبل از آنکه آب در خاک نفوذ کند از انتهای شیار خارج خواهد شد. در شرایطی که شیار باریک باشد ممکن است بذر هایی که در قسمت انتهایی قرار دارند, به آنها آب نرسد. اگر خاک شما شنی باشد نفوذ آب در آن بیشتر از خاک رسی خواهد بود و در این شرایط باید شیار ها را باریک با عمق بیشتر استفاده نمایید تا سطح تماس آب با خاک کمتر گردد و آب بیشتری جذب خاک بشود.

کشاورزیکشت وصنعت

آبیارى جویچه‌اىخوشه صباصبا میهن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس دفتر

33851934–041

شماره تماس کارگاه

11- 44642508 -041

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

33851934 – 041 فکس : 115 داخلی

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

فکس : 44642509

آدرس دفتر

تبریز : آذربایجان شرقی – تبریز – یاغچیان – خیابان نور – کوی سماء – سما دوم شرقی
– پالک 65

آدرس کارگاه :

آذربایجان شرقی – شهرستان خداآفرین – بعد از روستای محمودآباد – 5 کیلومتر مانده به اصلاندوز – شرکت کشت و صنعت خوشه صبا
logo-mark-1

همیشه در دسترس هستیم!

با ما در تماس باشید

 

شرکت کشت و صنعت خوشه صبا، به عنوان شرکت زیر مجموعه صبا میهن فعال در حوزه کشاورزی، با افتخار یکی از ارزش های خود را مشتری مداری میداند. برای ارتباط با ما از طریق راه های ارتباطی اقدام کنید و در اسرع وقت با شما صحبت خواهیم کرد.