شرکت کشت و صنعت خوشه صبا  (که زیر نظر هلدینگ صبا میهن است) از بزرگترین مجتمع های کشت و صنعت کشورمان،ایران است .این شرکت با استفاده از مهندسین باتجربه ی خود تحقیق های گسترده ای در زمینه ی فرسایش آبی خاک انجام داده اند که دراین مقاله به بررسی آن می پردازیم:

فرسایش آبی به معنی جداسازی٬ جابه‌جایی و همچنین از بین رفتن مواد موجود در خاک به دست جریان آب است. این پروسه ممکن است به‌صورت طبیعی انجام شود یا با فعالیت‌هایی که انسان روی زمین انجام می‌دهد٬ شدت پیدا کند. بسته به نوع خاک٬ شرایط آب و هوا و محیط٬ این فرسایش می‌تواند از خیلی آهسته تا سریع متفاوت باشد.
در فرسایش آبی زمین مسیری در سطح زمین شسته می‌شود. در فرسایش از نوع ورقه‌ای خاک از سطح زمین برداشته می‌شود و این نوع فرسایش ضریب یکنواختی کم یا زیاد دارد. در فرسایش شیاری (گالی) روان‌آب متمرکز شده در زمین٬ باعث ایجاد کانال‌هایی در خاک می‌شود. رسوب‌های ناشی از فرسایش خاک ته‌نشین می‌شوند آنهم در هر جایی که سرعت حرکت آب کند شود مانند پشت گیاهان یا منطقه‌های تخت شامل رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و مخازن.


چرا فرسایش مهم است


از دست رفتن خاک سطحی باعث می‌شود ظرفیت خاک برای کارکرد یا قابلیت استفاده‌های مستمر بعدی بسیار کم و محدود شود. سطحی که در اثر فرسایش خاک از بین می‌رود٬ درواقع لایه‌ای است سرشار از مواد آلی و مغذی٬ همچنین فعال از نظر بیولوژیکی. پتانسیل رشد گیاهان بعد از ازدست رفتن خاک سطحی نیز از دست می‌رود یا محدود می‌شود.

عمل فرسایش باعث می‌شود ساختمان خاک از بین برود و مواد آلی آن در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرند که این امر باعث تجزیه آنها می‌شود. میزان نفوذ آب در ساختمان خاکی که فرسایش یافته٬ کاهش پیدا می‌کند.
بعد از فرسایش خاک سطحی غنی از مواد مغذی٬ ممکن است پوشش آن تغییر کند و باعث رشد گیاهان غیر‌دلخواه یا نامناسب مانند گراس‌ها یا برخی انواع بوته‌ای شود.


با فرسایش خاک‌هایی که عمق کمی‌دارند٬ ضخامتی که محدوده رشد ریشه گیاه است کاهش پیدا می‌کند و آب٬ هوا و مواد مغذی مورد نیاز گیاه نیز کم می‌شود. رسوباتی که در نتیجه فرسایش خاک برداشته می‌شوند در جای دیگری جمع می‌شوند مانند آبراهه ها، رودخانه‌ها، مخازن که باعث کاهش کیفیت آب می‌شوند یا ممکن است جاده‌ها را زیر خاک ببرند.

کشاورزیکشت وصنعت

خوشه صباصبا میهنفرسایش آبی خاک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس دفتر

33851934–041

شماره تماس کارگاه

11- 44642508 -041

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

33851934 – 041 فکس : 115 داخلی

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

فکس : 44642509

آدرس دفتر

تبریز : آذربایجان شرقی – تبریز – یاغچیان – خیابان نور – کوی سماء – سما دوم شرقی
– پالک 65

آدرس کارگاه :

آذربایجان شرقی – شهرستان خداآفرین – بعد از روستای محمودآباد – 5 کیلومتر مانده به اصلاندوز – شرکت کشت و صنعت خوشه صبا
logo-mark-1

همیشه در دسترس هستیم!

با ما در تماس باشید

 

شرکت کشت و صنعت خوشه صبا، به عنوان شرکت زیر مجموعه صبا میهن فعال در حوزه کشاورزی، با افتخار یکی از ارزش های خود را مشتری مداری میداند. برای ارتباط با ما از طریق راه های ارتباطی اقدام کنید و در اسرع وقت با شما صحبت خواهیم کرد.