فاصله شیارهای آبرسانی


شرکت کشت و صنعت خوشه صبا از بزرگترین مجتمع های کشت و صنعت کشورمان، ایران است که (زیر مجموعه هلدینگ صبا میهن است) با هدف ایجاد کاربری های متعدد با هدف توسعه و رشد اقتصاد در این مسیر قدم گذاشته و به عنوان یکی از تامین کننده های نیاز مردمی است.در این مقاله به بررسی فاصله شیارهای آبرسانی در کشاورزی می پردازیم :

فاصله شیارها در کشاورزی

فاصله شیارهای آبرسانی بین گیاه معمولا ۷۵/۰ تا یک متر درنظر گرفته می‌شود٬ آنهم به دلیل راحت‌تر بودن عملیات زراعی٬ البته برخی گیاهان مانند سبزیجات را می‌توان در دو ردیف کاشت و در این نوع کاشت٬ عرض پشته از عرض گیاهان یک ردیفی بیشتر گرفته می‌شود.
وسایل موجود برای زراعت و برداشت محصولات کشاورزی در اکثر مزرعه‌ها نقش کلیدی برای تعیین فاصله بین شیارها دارد. برای اینکه بتوان از ابزارها در تمام مزرعه استفاده کرد٬ فاصله میان ردیف‌ها در گونه‌های مختلف گیاهان و خاک‌ها٬ یک‌ اندازه طراحی می‌شود. البته نکته مهم در تعیین فاصله ردیف‌ها در نظر گرفتن رطوبت است که به همه قسمت‌های مزرعه یکسان برسد.

عوامل موثر درانتخاب طول شیار


۱. نوع خاک
۲. مقدار جریان
۳. عمق آبیاری
۴. اندازه و شکل مزرعه
۵. شیب زمین
۶. شیوه زراعت

موارد گفته شده در بالا از مهمترین فاکتورها برای تعیین طول شیارها به شمار می‌روند. اگر به نحوه آبیاری شیارها دقت کنید این موضوع بهتر درک می‌شود.
به عنوان مثال هنگام آبیاری خاک شنی٬ سرعت نفوذ آب در خاک زیاد است٬ از این‌رو شیارها باید کوتاه درنظر گرفته شوند تا آب در مدت‌ زمان کمتری به انتهای مزرعه برسد٬ حتی در هنگام کم بودن جریان. اگر نسبت بین طول شیار و جریان زیاد باشد٬ آب زیادی در نزدیکی کانال٬ به دلیل نفوذ به عمق خاک هدر خواهد رفت.


برخلاف آن اما خاک رس است که نفوذ آب در آنها به کندی صورت می‌گیرد٬ در این حالت بهتر است شیارها طولانی ‌از مدل خاک شنی باشند٬ حتی برای جریان کم. درصورتی که طول شیارها به نسبت به جریان آب زیاد نباشد٬ روان‌آب تولید می‌شود و برخلاف کرت‌ها زمین غرقاب نمی‌شود٬ بنابراین جریان باید به اندازه‌ای دوام داشته باشد که خاک فرصت جذب آب کافی را پیدا کند.


درصورتی که جریان آب زیاد باشد٬ در خاک‌های مشابه شیارها را می‌توان طولانی‌تر طراحی کرد٬ چرا که جریان آب با سرعت به سمت پایین در حرکت است.
اما مسئله فرسایش خاک هم باید درنظر گرفته شود و از این‌رو افزایش جریان باید محدود باشد. برای اینکه آبیاری عمیق باشد٬ شیارها باید طولانی درنظر گرفته شوند٬ در این صورت زمان بیشتری برای توزیع آب وجود دارد.


روی زمین شیب‌دار٬ می‌توان فاصله شیارهای آبرسانی را زیاد درنظر گرفت چرا که شیب زمین باعث سریع‌تر شدن جریان آب می‌شود. علاوه بر این مسئله خطر فرسایش خاک همیشه روی زمین‌های شیب‌دار وجود دارد.
برای جلوگیری از فرسایش خاک باید مقدار جریان کمتری در زمین‌های شیب‌دار به کار گرفته شود٬ به این معنی که طول شیارها باید کم باشد.

کشاورزیکشت وصنعت

خوشه صباصبا میهنعوامل موثر طول شیارفاصله شیارهای آبرسانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس دفتر

33851934–041

شماره تماس کارگاه

11- 44642508 -041

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

33851934 – 041 فکس : 115 داخلی

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

فکس : 44642509

آدرس دفتر

تبریز : آذربایجان شرقی – تبریز – یاغچیان – خیابان نور – کوی سماء – سما دوم شرقی
– پالک 65

آدرس کارگاه :

آذربایجان شرقی – شهرستان خداآفرین – بعد از روستای محمودآباد – 5 کیلومتر مانده به اصلاندوز – شرکت کشت و صنعت خوشه صبا
logo-mark-1

همیشه در دسترس هستیم!

با ما در تماس باشید

 

شرکت کشت و صنعت خوشه صبا، به عنوان شرکت زیر مجموعه صبا میهن فعال در حوزه کشاورزی، با افتخار یکی از ارزش های خود را مشتری مداری میداند. برای ارتباط با ما از طریق راه های ارتباطی اقدام کنید و در اسرع وقت با شما صحبت خواهیم کرد.