عوامل موثر درفرسایش آبی


شرکت کشت و صنعت خوشه صبا  (که زیر نظر هلدینگ صبا میهن است) از بزرگترین مجتمع های کشت و صنعت کشورمان،ایران است .این شرکت با استفاده از مهندسین باتجربه ی خود تحقیق های گسترده ای در زمینه ی عوامل موثر در فرسایش آبی انجام داده اند که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم:جداسازی، جابجایی و از بین رفتن مواد خاک توسط آب را فرسایش آبی خاک میگویند که ممکن است  به‌شکل طبیعی اتفاق بیفتد و یا  توسط فعالیتهای انسان تشدید گردد.عوامل موثر در فرسایش آبی به وسیله ضربه و برخورد قطره‌های باران به خاک لخت ایجاد می‌شود و همچنین در اثر قدرت آب زمانی که روی خاک سطحی می‌ریزد.

 

خواص خاک اصلی٬ شیب زمین و آب و هوا مواردی هستند که شدت فرسایش طبیعی به آنها بستگی دارد و البته این عوامل توانایی آن منطقه برای رشد گیاه و ایجاد پوشش را نیز تعیین می‌کند.

 

 


زمانی که پوشش گیاهی از بین برود٬ فرسایش شدید رخ می‌دهد٬ به این دلیل که فضای بین گیاهان بیشتر می‌شود و ساختار خاک نیز براثر اختلال زیاد و کم شدن مواد مغذی دچار تغییر می‌شود. روان ‌آب براثر تراکم خاک بیشتر می‌شود و در نتیجه آن فرسایش نیز بیشتر می‌شود.


برخی فاکتورهای دیگر مانند خصوصیات خاک و گیاهان نیز از عوامل موثر در فرسایش آبی میباشد. هر نوع خاک دارای خصوصیات مشخص و در نتیجه شدت فرسایش مشخصی است. خاک‌های رسی یا ماسه‌ای به نسبت خاک‌های سیلتی و لومی٬ فرسایش ‌پذیری کمتری دارند. البته خاک‌های ماسه‌ای که در اثر تجزیه سنگ‌ها درست‌ شده‌اند٬ فرسایش ‌پذیری بالایی دارند.


اجزاء سنگی یا پوسته‌های بیولوژیکی از خاک دربرابر ضربه‌های آب باران محافظت می‌کنند٬ همچنین خاک‌های دارای مواد آلی دربرابر فرسایش مقاومند و باعث نفوذپذیری آب می‌شوند که در نتیجه آن روان ‌آب کمتری ایجاد می‌شود. در شیب‌های بالا و طولانی مقدار روان ‌آب٬ قدرت فرسایندگی و انتقال خاک بیشتر است. خاک دیگری که برای فرسایش مستعد است خاک لخت میان گیاهان است.

 

کشاورزی

خوشه صباصبا میهنعوامل موثر در فرسایش آبیفرسایش آبی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس دفتر

33851934–041

شماره تماس کارگاه

11- 44642508 -041

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

33851934 – 041 فکس : 115 داخلی

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

فکس : 44642509

آدرس دفتر

تبریز : آذربایجان شرقی – تبریز – یاغچیان – خیابان نور – کوی سماء – سما دوم شرقی
– پالک 65

آدرس کارگاه :

آذربایجان شرقی – شهرستان خداآفرین – بعد از روستای محمودآباد – 5 کیلومتر مانده به اصلاندوز – شرکت کشت و صنعت خوشه صبا
logo-mark-1

همیشه در دسترس هستیم!

با ما در تماس باشید

 

شرکت کشت و صنعت خوشه صبا، به عنوان شرکت زیر مجموعه صبا میهن فعال در حوزه کشاورزی، با افتخار یکی از ارزش های خود را مشتری مداری میداند. برای ارتباط با ما از طریق راه های ارتباطی اقدام کنید و در اسرع وقت با شما صحبت خواهیم کرد.