صادرات ۱۵۴ میلیون دلار پسته ایران در ۳ ماهه بهار

صادرات ۱۵۴ میلیون دلار پسته ایران در ۳ ماهه بهار

سخنگوی گمرک گفت: در ۳ ماهه اول سال ۹۹ میزان ۲۱ هزارو ۷۲۰ تن پسته ازطریق گمرکات کشور صادر شده است که این میزان برابر با ۱۵۴ میلیون و ۱۲۸ هزارو ۹۰۱ دلار است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، روح اله لطیفی، دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک گفت: در این مدت زمانی، کشورمان به بیش از 54 کشور جهان صادرات پسته داشته است که در این میان اصلی‌ترین مقاصد پسته ایرانی، کشور‌های چین با 5 هزارو 547 تن و با ارزش 35 میلیون و 409 هزارو 710 دلار وآلمان با 2 هزارو 982 تن، عراق با یک هزارو 866 تن، روسیه با یک هزارو 455 تن و قزاقستان با یک هزارو 129 تن هستند.

وی در تشریح وضعیت جهانی تجارت پسته اظهار داشت: پسته تازه وپسته خشک بر اساس (pcI) شاخص پیچیدگی محصول جزئی از این قبیل محصولات جهانی است که خوشبختانه کشور ما ومحصول ایرانی پسته سهم بزرگ وجدی از این تجارت را دارا است، صادرکنندگان برتر پسته جهان بر اساس آمار‌های سال 2019: ایالات متحده آمریکا (1.56 میلیون دلار)، ایران (586 میلیون دلار)، هنگ کنگ (303 میلیون دلار)، آلمان (112 میلیون دلار) و ترکیه (52.3 میلیون دلار) هستند.

وی در خصوص کشور‌های واردکننده پسته گفت: هنگ کنگ با726 میلیون دلار، آلمان با 359 میلیون دلار، چین با 241 میلیون دلار، ویتنام با 190 میلیون دلار، بلژیک و لوکزامبورگ با 180 میلیون دلار، کشور‌های مهم واردکننده پسته در جهان هستند.
لطیفی در ادامه ضمن توصیه به صادرکنندگان پسته به رعایت استاندارد‌های لازم برای صادرات، توضیح داد: بسیاری از استاندارد‌ها در مورد آزمایش ها‌ی مربوط به محصولات کشاورزی، بر پایه تاکیدبر کیفیت مواد غذایی هستند به طور مثال استاندارد‌های مواد غذایی در کشور آلمان بسیار نسبت به مقادیر آفلاتوکسین سخت گیر هستند به همین جهت فقط پسته‌های با مقادیر بسیار پایین آفلا توکسین به این کشور راه پیدا کنند، لذا صادرکنندگان وفعالان تجارت محصولات کشاورزی وخشکبار می‌بایست قوانین و مقررات کشور هدف و استاندارد‌های واردات خشکبار را بدانندو گواهی سلامت محصولات را بر اساس شیوه نامه‌های این کشور‌ها اخذکنند.

لطیفی افزود: ایران یکی از بزرگ‌ترین کشور‌های تولیدکننده پسته در جهان است و پسته جز با ارزش‌ترین محصولات کشاورزی ایران به شمار می‌آید.

سخنکوی گمرک درخصوص قدمت تجارت پسته در ایران اظهار داشت:صادرات پسته ایران به کشور‌های دیگر جهان سابقه‌ی زیادی دارد و به نحوی از تجارت‌های سنتی ایران به شمار می‌رود. در سال‌های اخیر و با ورود آمریکا به بازار صادرات پسته، رقابت تنگا تنگی میان ایران و آمریکا بر سر این تجارت پر سود در گرفته است و آمریکا با توسعه‌ی مزارع پسته‌ی خود در ایالت کالیفرنیا توانسته است تولید خود را به سطح ایران و حتی بیشتر برساند، برای ازدست ندادن سهم ایران در تجارت این محصول، باید کشاورزان، تجار وسازمان‌های مرتبط با تجارت خارجی تلاش خود را در حوزه کمی و کیفی و بازاریابی افزایش دهند.

وی افزود:در همین راستا، گمرک جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا تسهیلات لازم برای تسهیل امر صادرات پسته به کشور‌های مقصد در اقصی نقاط دنیا را برای تجارو تولید کنندگان محترم فراهم کند.

از دیگر شرکت های زیر مجموعه هلدینگ صبا میهن با هدف استفاده از پتانسیل های کشور و تولید محصولات ارگانیک جهت حفظ سلامت مردم، شرکت کشت و صنعت خوشه صبا از بزرگترین مجتمع های کشت و صنعت کشورمان، ایران است که با هدف ایجاد کاربری های متعدد با هدف توسعه و رشد اقتصاد در این مسیر قدم گذاشته و به عنوان یکی از تامین کننده های نیاز مردمی میباشد.

اخبار

ai wfhav;j oav;j wfh ldikowfh ldikشرکت خوشه صباشرکت صبا میهنصادرات ۱۵۴ میلیون دلار پسته ایران در ۳ ماهه بهارصادرات پستهصبا میهنصبامیهنکشت و صنعت خوشه صباهلدینگ صبا میهن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس دفتر

33851934–041

شماره تماس کارگاه

11- 44642508 -041

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

33851934 – 041 فکس : 115 داخلی

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

فکس : 44642509

آدرس دفتر

تبریز : آذربایجان شرقی – تبریز – یاغچیان – خیابان نور – کوی سماء – سما دوم شرقی
– پالک 65

آدرس کارگاه :

آذربایجان شرقی – شهرستان خداآفرین – بعد از روستای محمودآباد – 5 کیلومتر مانده به اصلاندوز – شرکت کشت و صنعت خوشه صبا
logo-mark-1

همیشه در دسترس هستیم!

با ما در تماس باشید

 

شرکت کشت و صنعت خوشه صبا، به عنوان شرکت زیر مجموعه صبا میهن فعال در حوزه کشاورزی، با افتخار یکی از ارزش های خود را مشتری مداری میداند. برای ارتباط با ما از طریق راه های ارتباطی اقدام کنید و در اسرع وقت با شما صحبت خواهیم کرد.