سرمایه گذاری خطرپذیر در فناوری کشاورزی


شرکت هلدینگ صبا ميهن  در راستای سیاست های کلان اقتصادی و اجتماعـی کشـور و بمنظـور تأمیـن بخشـی از نیازهـای جامـعه و ایـجاد اشتـغـال و تولید با سرمایه گذاری هاي كلان در زمينه كشت و صنعت فعاليت دارد.محققان و پژوهشگران شرکت کشت و صنعت خوشه صبا (زیر نظر شرکت هلدینگ صبا میهن) در زمینه های مختلف کشاورزی به نکاتی قابل توجهی دست یافتند. دراین مقاله به بررسی سرمایه گذاری خطرپذیر در فناوری کشاورزی می پردازیم

مرزهای جغرافیایی سرمایه گذاری خطرپذیر در فناوری کشاورزی

در حال حاضر کشورهای مطرح جهان هم چون استرالیا، هلند و نیوزلند با هدف ارتقای عملکرد و افزایش اهمیت کشاورزی خود، دست به شیوه های نوآورانه ای در سرمایه گذاری این حوزه زده اند. هلند شهرت قابل توجهی در زمینه باغبانی و پرورش گل و گیاه دارد. استرالیا نیز با داشتن شرایط جوی چندگانه، به احتمال زیاد از فناوری های قوی تری استفاده خواهد کرد. کشورهای مناطق دیگر نیز بسته به نوع امکانات و پیشرفت خود، از فناوری های نظامی در راستای توسعه کشاورزی پیشرفته استفاده می کنند.

دلیل دیگر سرمایه گذاری کشورها در بخش کشاورزی را می توان رشد جمعیت و نیاز به غذای بیشتر جوامع آنها دانست؛ که در این بین ایالت متحده آمریکا، هندوستان و برزیل علاقه شدیدتری برای سرمایه گذاری از خود نشان داده اند. اما نکته قابل تامل، روند رو به افزایش خوشه سازی با دورهم آوردن اکوسیستم هایی شامل بدنه صنعتی و بازیگران تحقیقاتی و دانشی در این زمینه است. در واقع مارپیچ سه گانه (Triple Helix of Industry) صنعت، تحقیقات دانشگاهی و دولت، با ارتباط گرفتن از یکدیگر باعث جذب عنصر چهارمی خود با عنوان «سرمایه» می شوند و این موقعیت زمانی است که سرمایه گذاری خطرپذیر کار خود را شروع می کند.

آمار نشان می دهد که در سه ماهه ابتدایی سال 2019 در دنیا، حدود 105 سرمایه گذاری خطرپذیر، معادل 0.6 میلیارد دلار، انجام شده است. اما روند رشد سرمایه گذاری را می توان با مقایسه این عملکرد سه ماهه با کل سال 2018 و مجموعا 218 پروژه سرمایه گذاری خطرپذیر در فناوری کشاورزی آن سال، درک کرد. با در نظر گرفتن روند سرمایه گذاری های خطرپذیر انجام شده د ر حوزه کشاورزی طی سال های 2017-2015، با یک نمودار نمایی از افزایش مواجه خواهیم شد؛ که این روند ناشی از عوامل زیر است :

  • پتانسیل بخش کشاورزی در بکارگیری نوآوری های فناورانه برای کسب خروجی موفقیت آمیز (مانند تکنولوژی «بیلو ریور» و یا گرانلوار)
  • زنجیره تامین کارامد و نهایتا نوآوری های فنی
  • کسب آگاهی رو به رشد نیاز به محصولات بهره ورتر

ارزیابی عملکرد سرمایه گذاری خطرپذیر بسیار سخت است. لذا حتی با در نظر گرفتن حضور قدرتمند سرمایه گذاران خطرپذیر جهانی در نیمه اول سال 2019، یک سوال بزرگ در خصوص نحوه ارزیابی سرمایه گذاری خطرپذیر وجود دارد. و آن هم اینکه در آینده تمرکز اصلی این حوزه بر چه نوع کسب و کار و ایده هایی خواهد بود؟

کشاورزیکشت وصنعت

خوشه صباسرمایه گذاری خطرپذیر در فناوری کشاورزیصبا میهن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس دفتر

33851934–041

شماره تماس کارگاه

11- 44642508 -041

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

33851934 – 041 فکس : 115 داخلی

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

فکس : 44642509

آدرس دفتر

تبریز : آذربایجان شرقی – تبریز – یاغچیان – خیابان نور – کوی سماء – سما دوم شرقی
– پالک 65

آدرس کارگاه :

آذربایجان شرقی – شهرستان خداآفرین – بعد از روستای محمودآباد – 5 کیلومتر مانده به اصلاندوز – شرکت کشت و صنعت خوشه صبا
logo-mark-1

همیشه در دسترس هستیم!

با ما در تماس باشید

 

شرکت کشت و صنعت خوشه صبا، به عنوان شرکت زیر مجموعه صبا میهن فعال در حوزه کشاورزی، با افتخار یکی از ارزش های خود را مشتری مداری میداند. برای ارتباط با ما از طریق راه های ارتباطی اقدام کنید و در اسرع وقت با شما صحبت خواهیم کرد.