رونق اقتصاد روستایی با صنعت نوغان‌داری

رونق اقتصاد روستایی با صنعت نوغان‌داری

رونق اقتصاد روستایی با صنعت نوغان‌داری


در کنار رونق اقتصاد روستایی با صنعت نوغان‌داری ، ابریشم‌بافی به‌عنوان هنر صنعتی منحصربه‌فرد و بازارپسند مطرح است و با تولید نخ‌های ابریشمی، زمینه‌ساز تولید دست‌بافته‌های سنتی و هنری در قالب فرش‌ها و تابلوفرش‌های دستباف ابریشمی می‌شود که در حقیقت همان ارزش‌افزوده و سودآورترین بخش در مرحله تولید ابریشم است.

۴۵ روز کافی است تا تخم‌های کوچک و سیاه‌رنگ نوغان ثمربخش و به پیله‌های ارزشمند ابریشم بدل شود و به‌عنوان فعالیت اقتصادی جانبی در کنار کشاورزی و باغداری در فصل بهار، رونق‌بخش سفره خانواده‌های کشاورزان باشد.

اگرچه ۲۰ استان کشور در زمینه صنعت نوغان‌داری فعالیت دارند، اما در این میان، استان گیلان، قطب تولید پیله تر ابریشم و استان خراسان‌رضوی علاوه بر برخورداری از رتبه دوم تولید پیله تر، با تولید ۸۵ درصد نخ ابریشم، پایتخت ابریشم‌کشی ایران به شمار می‌آید.

تأثیر نوغانداری بر حمایت از مشاغل خانگی

حسن حبیب‌نیا، رئیس اداره تولیدات دامی اداره جهاد کشاورزی کاشمر در این زمینه  گفت:

صنعت نوغانداری علی‌رغم افول سال‌های قبل، با پیگیری وزارت جهاد کشاورزی به سمت رونقی دوباره حرکت کرده است.

وی با بیان این‌که نوغانداری به دلیل ویژگی‌هایی از جمله جنبی بودن و تکمیلی بودن بخش کشاورزی، در کنار سایر مشاغل می‌تواند موجب ایجاد اشتغال و تأمین درآمد برای خانوارهای روستایی و کشاورز شود، افزود:

بی‌نیازی به سرمایه‌گذاری فراوان، بازگشت سریع سرمایه، کوتاه بودن دوره پرورش کرم ابریشم در حداکثر ۴۵ روز زمان کاری و فعالیت افراد مسن و جوانان، علی‌الخصوص بانوان خانه‌دار روستایی در این حوزه، از مزیت‌های این صنعت به شمار می‌رود.

رئیس اداره تولیدات دامی اداره جهاد کشاورزی تأکید کرد:

منبع اصلی تغذیه کرم ابریشم، برگ درخت توت است که خشک‌سالی‌های سال‌های اخیر باعث شده تا منبع اصلی تغذیه کرم ابریشم کم شود؛ البته سالیان گذشته در حیاط اکثر خانه‌ها درخت توت وجود داشت اما اکنون وضعیت متفاوت شده است.

حبیب‌نیا ضمن بیان اینکه کشت درخت توت در اغلب خاک‌ها امکان‌پذیر است و می‌تواند به‌عنوان تنها غذای موردنیاز کرم ابریشم در حاشیه آب راه‌ها، حاشیه روستاها و اطراف مزارع کشاورزی و زمین‌های کم بازده و جوار خانه‌ها کاشته شود؛ تصریح کرد:

تولید و توزیع نهال رایگان توت جهت توسعه توتستان‌ها و ثابت بودن قیمت تخم نوغان طی سال‌های اخیر در برنامه‌های اصلی اداره نوغانداری کشور قرار گرفته است.

وی با اشاره به مزیت تولید پیله‌های ابریشم بیان کرد:

با توجه به اعلام خرید با قیمت تضمینی پیله ابریشم، تولیدکنندگان به‌راحتی تولیدات خود را به فروش می‌رسانند و حتی بخش خصوصی برای خرید بیش از قیمت تضمینی اعلام شده و پرداخت نقدی بهای محصول به کشاورزان اقدام می‌کنند.

حبیب‏ نیا ادامه داد: با تلاش و حمایت انجام شده خوشبختانه شاهد رونق این صنعت هستیم به‌طوری‌که ۸۵ درصد نوغانداران در کوهسرخ فعال هستند و اشتغال‌زایی خوبی برای مردم آن منطقه است.

وی با بیان اینکه کشاورزان در فروردین و اردیبهشت فعالیت کمتری در باغات و مزارع دارند و پرورش کرم ابریشم درآمدی برای خانواده کشاورزان ایجاد می‌کند، گفت:

این صنعت باید در زمره مشاغل خانگی دیده شود و با پرداخت تسهیلات به زنان خانه‌دار برای خرید و تهیه مواد اولیه و خرید درختان توت به آن‌ها کمک شود؛ زیرا موجب اشتغال‌زایی برای آنان می‌شود.

پرورش کرم ابریشم و نوغانداری صنعت اشتغال‌زای مؤثر منطقه

حسین محمدی، مدیر جهاد کشاورزی کاشمر نیز در گفتگو  اظهار داشت: پرورش کرم ابریشم برای تولید تجاری ابریشم، از سال‌های دور در شهرستان رواج داشته و بخش مهمی از اشتغال جامعه زنان روستایی را در تعداد زیادی از روستاهای بخش کوهسرخ به‌ویژه روستاهایی مانند طرق، قراچه، پایین دره، کریز و موشک و هم‌چنین روستاهای نای و فرشه از بخش مرکزی را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه کشت درختان توت در برنامه جهاد کشاورزی و کشاورزان قرار گرفته است؛ افزود:

در راستای حمایت از نوغانداران شهرستان، تعداد دو هزار و ۵۰۰ اصله نهال در بین نوغانداران در اسفندماه به صورت رایگان توزیع شد.

از دیگر شرکت های زیر مجموعه هلدینگ صبا میهن با هدف استفاده از پتانسیل های کشور و تولید محصولات ارگانیک جهت حفظ سلامت مردم، شرکت کشت و صنعت خوشه صبا از بزرگترین مجتمع های کشت و صنعت کشورمان، ایران است که با هدف ایجاد کاربری های متعدد با هدف توسعه و رشد اقتصاد در این مسیر قدم گذاشته و به عنوان یکی از تامین کننده های نیاز مردمی میباشد.

منبع:خبرگزاری مهر 8 خرداد 1399

کشاورزی

صبا میهنصنعت نوغان داریکشاورزیکشت و صنعت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس دفتر

33851934–041

شماره تماس کارگاه

11- 44642508 -041

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

33851934 – 041 فکس : 115 داخلی

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

فکس : 44642509

آدرس دفتر

تبریز : آذربایجان شرقی – تبریز – یاغچیان – خیابان نور – کوی سماء – سما دوم شرقی
– پالک 65

آدرس کارگاه :

آذربایجان شرقی – شهرستان خداآفرین – بعد از روستای محمودآباد – 5 کیلومتر مانده به اصلاندوز – شرکت کشت و صنعت خوشه صبا
logo-mark-1

همیشه در دسترس هستیم!

با ما در تماس باشید

 

شرکت کشت و صنعت خوشه صبا، به عنوان شرکت زیر مجموعه صبا میهن فعال در حوزه کشاورزی، با افتخار یکی از ارزش های خود را مشتری مداری میداند. برای ارتباط با ما از طریق راه های ارتباطی اقدام کنید و در اسرع وقت با شما صحبت خواهیم کرد.