بکارگیری اینترنت اشیا در کشاورزی هوشمند


شرکت هلدینگ صبا ميهن  در راستای سیاست های کلان اقتصادی و اجتماعـی کشـور و بمنظـور تأمیـن بخشـی از نیازهـای جامـعه و ایـجاد اشتـغـال و تولید با سرمایه گذاری هاي كلان در زمينه كشت و صنعت فعاليت دارد.محققان و پژوهشگران شرکت کشت و صنعت خوشه صبا (زیر نظر شرکت هلدینگ صبا میهن) در زمینه های مختلف کشاورزی به نکاتی قابل توجهی دست یافتند. دراین مقاله به بررسی بکارگیری اینترنت اشیا در کشاورزی هوشمند می پردازیم

کشاورزی هوشمند و اینترنت اشیا

موضوع اینترنت اشیا در کشاورزی هوشمند از جمله مواردی است که قادریم با استفاده از اینترنت در راستای بهبود پروسه انجام امور زراعتی، دستگاه های اتصال داده شده به اینترنتی اشیا می بایست به صورت پی در پی داده ها را گرد آوری و همین طور پردازش نماید تا کشاورزان با استفاده از این اطلاعات قادر باشید در صورت وجود ایراد و یا مسئلیه ای، سریعا قادر باشند واکنس لازم را اعمال کنند.

می توان گفت که یک سنسور اطلاعاتی مخصوص محصولات، خاک و اتمسفر و دام و طیور دریافت کنید و در ادامه آن ها را به یک پلتفرم ابری اینترنت اشا می فرستد. جالب است بدانید که این پلتفرم عنوان شده، این اطلاعات را مورد بررسی قرار داده و هر گونه تغییر غیر معمول در آن را تعیین و شناسایی خواهد کرد. تحت شرایطی که مشکل را تعیین کردید، کاربر قادر خواهد بود در صورت احتیاج وارد عمل شود و مسئله مربوطه را مرتفع سازد.

تعداد زیادی از افراد این عقیده را دارند که با به کار گیری اینترنت اشیا قادر خواهیم بود همه بخش های یک زمین کشاورزی را تا اندازه چشم گیری بهبود ببخشیم، ولی اینترنت اشیا در کنار اتوماسیون کرده کشاورزی به صورت دقیق تر خواهد توانست در دو موضوع اصلی نیز موثر واقع شود که آن ها کشاورزی دقیق و دامداری دقیق محسوب می شوند.

کشاورزی دقیق

در توضیح کشاورزی دقیق باید گفت که در واقع کشاورزی دقیق یک مفهوم فرعی در اینترنت اشیا به حساب می آید که قادر است امور کشاورزی‌ را دقیق ‌تر و با کنترل به مراتب بالاتری انجام دهد. اگر بخواهیم به زبان ساده تر این موضوع را بیان کنیم باید گفت که این مفهوم یعنی این که ماشین ‌ها و سنسورهای هوشمند احتیاجات گیاهان و حیوانات یک مزرعه را به صورت مجزا شناسایی کرده و بر طرف خواهند کرد. فرق اساسی که این شیوه به نسبت شیوه سنتی کشاورزی دارد، این خواهد بود که کشاورزان قادر خواهند بود برای هر متر مربع از زمین خود یا حتی هر حیوان و محصول تصمیمات مجزا و گوناگون در نظر بگیرند و این در حالی است که در کشاورزی‌ سنتی همچین امکانی برا کشاورزان وجود نخواهد داشت و تصمیمات برای کل مزرعه اتخاذ خواهد شد و نه به صورت جداگانه.

دامداری دقیق

مثل کشاورزی‌ دقیق، تکنیک‌ های کشاورزی هوشمند برای دامداران هم این امکان را فراهم خواهد آورد تا به احتیاجات هر حیوان گوناگون آگاهی یافته و تغذیه آن ‌ها را طبق همان احتیاجات مشخص شده، بر طرف نماییم یا به عنوان مثال چنانچه علائم بیماری را در یک حیوان تشخیص دادیم، آن را از سایر حیوانات جدا کرده و آن را در اتاقی مخصوص قرار دهیم تا در نتیجه از شیوع بیماری بین آن ها ممانعت به عمل آوریم و سلامت گله را به بیش ترین میزان خود برسانیم. گفتنی است که کشاورزان با به کار گیری دامداری دقیق به وسیله سنسورهایی قادر خواهند بود اختلالات در سلامت یا تولید مثل یک حیوان را خیلی زود تر از موعد شناسایی کرده و نسبت به بر طرف کردن آن اقدام کنند. این سنسورها در حقیقت با گرد آوری داده هایی مانند دمای بدن، فعالیت و تحرک حیوان، مقاومت بافت ‌ها و موقعیت مکانی تحت شرایطی که فرضا یک گاو آماده تولید مثل بود، به وسیله پیام کوتاه مزرعه دار را آگاه خواهد ساخت.

کشاورزیکشت وصنعت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس دفتر

33851934–041

شماره تماس کارگاه

11- 44642508 -041

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

33851934 – 041 فکس : 115 داخلی

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

فکس : 44642509

آدرس دفتر

تبریز : آذربایجان شرقی – تبریز – یاغچیان – خیابان نور – کوی سماء – سما دوم شرقی
– پالک 65

آدرس کارگاه :

آذربایجان شرقی – شهرستان خداآفرین – بعد از روستای محمودآباد – 5 کیلومتر مانده به اصلاندوز – شرکت کشت و صنعت خوشه صبا
logo-mark-1

همیشه در دسترس هستیم!

با ما در تماس باشید

 

شرکت کشت و صنعت خوشه صبا، به عنوان شرکت زیر مجموعه صبا میهن فعال در حوزه کشاورزی، با افتخار یکی از ارزش های خود را مشتری مداری میداند. برای ارتباط با ما از طریق راه های ارتباطی اقدام کنید و در اسرع وقت با شما صحبت خواهیم کرد.