اهمیت کشاورزی در اقتصاد جهان وجایگاه آن


شرکت هلدینگ صبا ميهن  در راستای سیاست های کلان اقتصادی و اجتماعـی کشـور و بمنظـور تأمیـن بخشـی از نیازهـای جامـعه و ایـجاد اشتـغـال و تولید با سرمایه گذاری هاي كلان در زمينه كشت و صنعت فعاليت دارد.محققان و پژوهشگران شرکت کشت و صنعت خوشه صبا (زیر نظر شرکت هلدینگ صبا میهن) در زمینه های مختلف کشاورزی به نکاتی قابل توجهی دست یافتند. دراین مقاله به  اهمیت کشاورزی در اقتصاد جهان و جایگاه آن  می پردازیم

اهمیت کشاورزی در اقتصاد جهان

یکی از موضوعات اساسی در جوامع امروزی، بحث تامین استقلال و امنیت غذایی است. این موضوع در اثر رشد چشمگیر جمعیت کشورها و افزایش فزاینده نیاز آنها به غذا مطرح شده. اما نیاز به غذا و بحث مستقل بودن کشورها در این حوزه، تنها چالش اقتصادی- اجتماعی پیش روی کشورها نیست و آنها باید همواره در راستای ایجاد اشتغال، توسعه پایدار و حفظ محیط زیست تدابیری بیاندیشند.

دولت توجه خاصی به بخش کشاورزی داشته و سعی در فراهم کردن بسترهای مناسب برای توسعه و انجام سرمایه گذاری های جدید در این زمینه دارد. در واقع کشاورزی بدلیل تاثیر فراگیری که بر بخش استقلال غذایی و ایجاد اشتغال کشور دارد، همواره مورد توجه و حمایت کارآمد دولت بوده است.

هدف اصلی دولت از این حمایت ها، دستیابی به رشد پایدار کشاورزی است. ولی تحقق این موضوع و رسیدن به توسعه فراگیر اقتصادی، جز در سایه تمایل بیشتر دولت برای فقرزدایی و ساماندهی عرضه غذای کافی، میسر نخواهد بود.

اهمیت کشاورزی در اقتصاد

دلایل بحران عرضه غذا در جهان

1 – افزایش تقاضا بر میزان عرضه جهانی غذا :

در بسیاری از کشورهای جهان شاهد رشد چشمگیر جمعیت هستیم. این موضوع در کشورهای توسعه یافته و پرجمعیت باعث افزایش تقاضا برای غذا می شود و کشورهای کم درامد را نیز با مشکل کمبود غذا مواجه می کند. نتایج چنین شرایطی عدم تعادل بین عرضه و تقاضا برای غذا بوده و بر قیمت مواد غذایی نیز تاثیر می گذارد.

2 – رژیم غذایی نامناسب مردم فقیر :

میزان عرضه کمتر مواد غذایی نسبت به تقاضا، باعث شده تا بسیاری از مردم کشورهای فقیر رژیم غذایی مناسبی نداشته باشند.

3 – ناسازگاری پیشرفت های فناوری با تولید تمامی محصولات :

پیشرفت های فناوری چند دهه گذشته در حوزه کشاورزی، توانست محدودیت های عرضه را برطرف کند و تولید اقلام مهم غذایی را افزایش دهد. اما مشکلی که وجود دارد بحث ناسازگاری این پیشرفت های فناوری با شرایط تولیدی بعضی محصولات غذایی است. در خصوص تولید برخی کالاهای اساسی نیز فن آوری تولید باعث نزدیکی محصول تولید شده به حد تولید باقوه شده. به همین دلیل امکان رشد تولید و بهره وری از طریق فناوری های موجود کاهش یافته است

 

کشاورزیکشت وصنعت

اهمیت کشاورزی در اقتصادخوشه صباصبا میهنکشاورزی و اقتصادکشت و صنعت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس دفتر

33851934–041

شماره تماس کارگاه

11- 44642508 -041

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

33851934 – 041 فکس : 115 داخلی

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

فکس : 44642509

آدرس دفتر

تبریز : آذربایجان شرقی – تبریز – یاغچیان – خیابان نور – کوی سماء – سما دوم شرقی
– پالک 65

آدرس کارگاه :

آذربایجان شرقی – شهرستان خداآفرین – بعد از روستای محمودآباد – 5 کیلومتر مانده به اصلاندوز – شرکت کشت و صنعت خوشه صبا
logo-mark-1

همیشه در دسترس هستیم!

با ما در تماس باشید

 

شرکت کشت و صنعت خوشه صبا، به عنوان شرکت زیر مجموعه صبا میهن فعال در حوزه کشاورزی، با افتخار یکی از ارزش های خود را مشتری مداری میداند. برای ارتباط با ما از طریق راه های ارتباطی اقدام کنید و در اسرع وقت با شما صحبت خواهیم کرد.