امکان افزایش “۵۰درصدی” ذخیرۀ آبی کشور

امکان افزایش "۵۰درصدی" ذخیرۀ آبی کشور

امکان افزایش "۵۰درصدی" ذخیرۀ آبی کشور


مدیرکل کنترل سیلاب سازمان جنگل­‌ها و مراتع معتقد است با تصویب طرح «آبخوانداری و پخش سیلاب»، امکان افزایش “۵۰درصدی” ذخیرۀ آبی کشور یعنی (۴۰ میلیارد متر مکعب آب ) وجود دارد .

ابوالقاسم حسین پور، مدیرکل کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل­‌ها مراتع و آبخیزداری کشور، در یادداشتی به ضرورت انجام طرح­‌های آبخوانداری و پخش سیلاب بر عرصه­‌های آبخیز کشور و نیز تصویب این طرح در مجلس شورای اسلامی پرداخته است.

به اعتقاد ایشان تصویب این طرح علاوه بر اینکه نقش مؤثری در مقابله با خشکسالی و سیل که دو روی یک سکه هستند دارد، می­‌تواند ذخیرۀ آبی کشور را در حدود 50درصد افزایش دهد. یادداشت ابوالقاسم حسین پور به قرار زیر است:

“واقع شدن ایران بر روی کمربند خشک جهان، تغییرات اقلیمی، تغییر الگوی بارش از برف به بارش‌های رگباری و سیل‌آسا، تشدید رخداد وقایع حدّی بارش و سیلاب، کشور ما را در شرایطی قرار داده است که از یک سو با سیل‌های مخرب و ویرانگر با خسارات سنگین درگیر است و از سوی دیگر با مشکلات کم‌آبی و خشکسالی مواجه می‌باشد.

این در شرایطی است که از مجموع حدود 400 میلیارد مترمکعب بارش‌های کشور حدود 70درصد آن تبخیر می‌گردد و از طرفی به‌دلیل اضافه برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی با تخلیۀ آبخوان‌های کشور روبه‌رو هستیم.

به‌نحوی‌که از 609 دشت کشور حدود 400 دشت – که از دشت‌های مهم تولیدی و سکونتی کشور هستند – با بیلان منفی در شرایط بحرانی قرار دارد و در معرض خطر جدی فرونشست زمین و مرگ آبخوان است. 

این موضوع، مخاطرۀ بسیار جدی برای کشور است که در صورت عدم چاره‌اندیشی، چشم‌انداز روشنی برای منابع طبیعی در آینده نیست؛ زیرا که با تشدید روند بیابان‌زایی، طوفان‌های گرد و غبار، ناپایداری کشاورزی و سکونت‌گاه‌های روستایی و مهاجرت‌های اقلیمی، مشکلات عدیدۀ زیستی، اقتصادی و اجتماعی را به دنبال دارد.

حال با این اوصاف که به اعتقاد کارشناسان، خالی شدن آبخوان های زیرزمینی  ابرچالش کشور در حوزۀ آب به شمار می‌رود و کشور از یک‌سو با تشدید سیلاب‌ها و هدر رفت حجم عظیم آب (علاوه بر خسارت سیل) و از طرف دیگر آبخوان‌های خالی و زمین تشنه مواجه است، راهکار درست چیست؟

آبخوانداری؛ پس‌انداز آب در بانک زمین

سرزمین تشنۀ ایران که در سال‌های اخیر شاهد گذر حجم عظیم سیلاب بر پهنۀ خود در مدت کوتاه و تداوم خشکی طولانی‌مدت پس از آن است، دارای 63 میلیون هکتار اراضی کاملاً نفوذپذیر با آبخوان‌های خالی در زیر زمین می‌باشد، که بیش از هر چیز دیگر به نفوذ باران و سیلاب به درون زمین نیازمند است.

موضوع مهمی که رسالت ذاتی آبخوانداری است و تقویت ذخیرۀ “آب سبز” در خاک و “آب آبی” در آبخوان چاه‌ها، چشمه‌ها و قنوات از نتایج آن می‌باشد. احیای قنوات خشک شده که بعضاً طی دو دهۀ گذشته بی‌آب بودند و افزایش 3 برابری آبدهی قنوات در حوزه‌های تحت پوشش طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری طی یکسال اخیر از جمله اثربخشی مثبت این‌گونه طرح‌های حیاتی و زیربنایی است.

از دیگر شرکت های زیر مجموعه هلدینگ صبا میهن با هدف استفاده از پتانسیل های کشور و تولید محصولات ارگانیک جهت حفظ سلامت مردم، شرکت کشت و صنعت خوشه صبا از بزرگترین مجتمع های کشت و صنعت کشورمان، ایران است که با هدف ایجاد کاربری های متعدد با هدف توسعه و رشد اقتصاد در این مسیر قدم گذاشته و به عنوان یکی از تامین کننده های نیاز مردمی میباشد.

منبع :خبرگزاری تسنیم 24 خرداد 1399

کشاورزی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس دفتر

33851934–041

شماره تماس کارگاه

11- 44642508 -041

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

33851934 – 041 فکس : 115 داخلی

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

فکس : 44642509

آدرس دفتر

تبریز : آذربایجان شرقی – تبریز – یاغچیان – خیابان نور – کوی سماء – سما دوم شرقی
– پالک 65

آدرس کارگاه :

آذربایجان شرقی – شهرستان خداآفرین – بعد از روستای محمودآباد – 5 کیلومتر مانده به اصلاندوز – شرکت کشت و صنعت خوشه صبا
logo-mark-1

همیشه در دسترس هستیم!

با ما در تماس باشید

 

شرکت کشت و صنعت خوشه صبا، به عنوان شرکت زیر مجموعه صبا میهن فعال در حوزه کشاورزی، با افتخار یکی از ارزش های خود را مشتری مداری میداند. برای ارتباط با ما از طریق راه های ارتباطی اقدام کنید و در اسرع وقت با شما صحبت خواهیم کرد.