آینده کشاورزی در جهان (کشاورزی هوشمند)

آینده کشاورزی هوشمند

شرکت هلدینگ صبا ميهن  در راستای سیاست های کلان اقتصادی و اجتماعـی کشـور و بمنظـور تأمیـن بخشـی از نیازهـای جامـعه و ایـجاد اشتـغـال و تولید با سرمایه گذاری هاي كلان در زمينه كشت و صنعت فعاليت دارد.محققان و پژوهشگران شرکت کشت و صنعت خوشه صبا (زیر نظر شرکت هلدینگ صبا میهن) در زمینه های مختلف کشاورزی به نکاتی قابل توجهی دست یافتند.به گزارش تیم کشت و صنعت خوشه صبا، در طی تحقیقی با توجه به روند افزایشی تقاضای مواد غذایی تا سال 2050 میلادی، بسیاری برای افزایش بهره برداری از محصولات و مزارع کشاورزی و دامپروری، آینده صنعت کشاورزی را با استفاده از فناوری های نوین اینگونه ترسیم میکنند که:

با وجود تمام مزایایی که فناوری برای تولیدکنندگان و کشاورزان خواهد باشد، منافعی را نیز برای دولت‌ دارد. دگردیسی دیجیتال و توسعه فناوری‌ها در تمامی بخش‌ها از جمله کشاورزی دارای تأثیرات شگرفی است که در ترغیب دولت‌ها در به‌کارگیری این فناوری و ابزارها بسیار مؤثر است. از جمله تاثیرات آن میتوان به :

  1. کاهش قیمت های محصولات،
  2. حفظ منابع محیط زیستی،
  3. کاهش نگرانی از کمبود آب و مسائل آن،
  4. افزایش صادرات و تولید محصولات اشاره کرد.


جهت بررسی فناوری های لازم الاجرا برای پیاده سازی کشاورزی هوشمند، به مواردی از تکنولوژی های مورد استفاده اشاره میکنیم:

پهپاد:

جهت تهیه تصاویرهوایی که از زمین زراعت و محصولاتش، دام ها و محل نگهداری از محصولات.

روبات:

ماشین هایی که نسبت به فعالیت هایشان طراحی میشوند و عموما میتوان جهت کاشت و برداشت محصول، سم پاشی و کود دهی از آن ها استفاده شد.

 

حسگر ها:

بخش مهمی از فعالیت های کشاورزی را انجام میدهند و میتواند میزان محصولات برداشت شده، میزان سلامتی دام ها، دمای آب شیلات و … را به سیستم اصلی گزارش داده و دائما در اختیار تیم کنترل کننده قرار دهد.

 

پلت فرم های آنالیز داده ها و گزارش ها:

در جهت رشد و پیشرفت مسیر صنعت کشاورزی هوشمند نیاز به مجموعه ای از سیستم های قوی جهت بهره وری بیشتر از محصولات کشاورزی و دام پروری نیاز است. با تجزیه و تحلیل های اطلاعات میتوان در زمینه عوامل بیماری زایی و وضعیت بازار و بهترین زمان صادرات نیز دست یافت.

 

در اختیار گذاشتن و انتقال اطلاعات

 با در نظر داشتن این نکته که بخش بالایی از کشاورزان چه در کشورهای توسعه یافته و چه در کشورهای در حال توسعه، از دانش و علوم کشاورزی کمی برخوردارند و آنچه که انجام میدهند اغلب بر اساس تجربیاتشان در سالهای قبل است، برای همین لزوم دسترسی به این اطلاعات به زبان‌های مختلف و با شیوه‌های بصری مانند ویدئو و تصویر میتواند کمک بزرگ در جهت پییشرفت فناوری های صنعت کشاورزی و بالا بردن سطح کیفیت محصولات شود.

برای مثال، با استفاده از فناوری‌های موجود و کمک‌ کننده، ماهواره‌ها و حسگرهایی که در زمین کار گذاشته شده‌اند، اطلاعات مرتبط با وضعیت محصولات را میتوان فراهم کرد. این اطلاعات به همراه سوابق و پیش‌بینی‌های وضعیت آب‌و‌هوا، پایگاه داده‌های مربوط به کشت محصول و تنوع محصولات و حتی اطلاعات مربوط به برنامه کاری، به کشاورز در تصمیمات روزانه‌اش کمک خواهند کرد. در ‏شکل زیر نمایی کلی از آینده متصور در صنعت کشاورزی و نقش فناوری در هر یک از بخش‌های درگیر با آن را مشاهده می‌کنید.

شرکت کشت و صنعت خوشه صبا، در جهت رسیدن به اهداف خود نیز قصد دارد تا در زمینه کشاورزی هوشمند قدم برداشته و مطابق آخرین تکنولوژی های روز پیشرو در این زمینه باشد. (برای اطلاعات بیشتر و مشارکت، با ما در تماس باشید.)

کشاورزیکشت وصنعت

wfh ldikآینده کشاورزی در جهانایرانشرکت صبا میهنصبا میهنکشاورزیکشاورزی هوشمندکشت و صنعت خوشه صباهلدینگ صبا میهن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس دفتر

33851934–041

شماره تماس کارگاه

11- 44642508 -041

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

33851934 – 041 فکس : 115 داخلی

ایمیل پشتیبانی

info@khoshesaba.ir

فکس : 44642509

آدرس دفتر

تبریز : آذربایجان شرقی – تبریز – یاغچیان – خیابان نور – کوی سماء – سما دوم شرقی
– پالک 65

آدرس کارگاه :

آذربایجان شرقی – شهرستان خداآفرین – بعد از روستای محمودآباد – 5 کیلومتر مانده به اصلاندوز – شرکت کشت و صنعت خوشه صبا
logo-mark-1

همیشه در دسترس هستیم!

با ما در تماس باشید

 

شرکت کشت و صنعت خوشه صبا، به عنوان شرکت زیر مجموعه صبا میهن فعال در حوزه کشاورزی، با افتخار یکی از ارزش های خود را مشتری مداری میداند. برای ارتباط با ما از طریق راه های ارتباطی اقدام کنید و در اسرع وقت با شما صحبت خواهیم کرد.